İzlenilmesi gereken 5 Black Mirror Bölümü

21:08:00


Her bölümü ayrı olan ve kısa süreli bir film olarak izlenebilecek ama etkisi çoğu filmden uzun sürecek olan bir dizi Black Mirror. Bu nedenle vakti kısıtlı olanlar için bir liste hazırlamak istedim.

 Bu liste dizinin şu ana kadar yayınlanan tüm bölümleri arasında en beğendiklerimi içeriyor. Dizinin en beğenmediğim bölümlerini bile aslında beğenmiş olduğum için seçim yapmanın gerçekten zor olduğunu belirteyim. Seçtiğim bölümlerin konularından da spoilersız olarak kısaca bahsedeceğim. 

1- White Christmas (Beyaz Noel)
 2. sezon 4. bölüm 
Bence Black Mirror'ın gelmiş geçmiş en iyi bölümü bu bölüm olabilir. Noel zamanı karlarla kaplı ve bilinmeyen yerdeki iki insandan hikayeler dinlerken 3 farklı teknoloji ürününün kullanımına tanık oluyoruz. Bu bölüm hakkında ne yazsam spoiler olur, beyin yakıcılığının gitmemesi için bu kadar bilgi yeterli diyorum.


 2- Hated in the Nation (Sosyal Linç) 
3. sezon 6. bölüm
Bir gazetecinin söylemlerinin ardından ülke çapında ondan nefret edilmeye başlanması ve bu nefretin sosyal medyaya taşınmasıyla hayatını kaybeder. Nedeni araştırıldıkça ortaya sosyal medyada insanların nefretinin nasıl çığ gibi büyüyebildiği ve bunun sonuçlarının neler olabileceği ortaya çıkar.

3- Fifteen Million Merits (On Beş Milyon Hak) 
1. sezon 2. bölüm
Bu bölümde karakterler kölelikten ibaret olan yaşamlarını sürdürebilmek için bisikletle güç üretip hak topluyorlar ve bu haklarını istedikleri şeyler için kullanıyorlar. Bu sanal karakterleri için kıyafet seçmek de olabilir, bir televizyon programını izlemek de veya izlememek de. Evet, bazı programları izlememeleri için bile hak gerekiyor. İçeriğiyle ve detaylarıyla tüketim çılgınlığını tam olarak gözler önüne seren bir bölüm olmuş. 

4- Black Museum (Kara Müze)
4. sezon 6. bölüm
 Kriminolojik eşyaların sergilendiği bir müzede bazı teknolojik eşyaların kullanımları sonucu istenmeyen durumların ortaya çıkışını görüyoruz.  Bunların hepsi ayrı ayrı etkileyici hikayeler olsalar da müzede sergilenen en önemli şey oldukça rahatsız edici ve de düşündürücü. Black Mirror'ın birçok bölümünü çağrıştıran bir bölüm oldu benim için. Çoğu bölümdeki "suç" nesnesine bu müzede rastlayabiliyorsunuz.

5- The Entire History of You (Senin Tüm Geçmişin)
1. sezon 3. bölüm
İnsanlar artık gördükleri ve duydukları her şeyi kayıt altına alan çiplere sahip ve hatta bu çiplere sahip olmayanların nasıl yaşamını sürdürdüğü tartışma konusu oluyor. Şu anda da çoğumuz sosyal medyada hayatımızın her ayrıntısını paylaşıp sosyal medya kullanmayanlara "Nasıl hala Instagram kullanmıyorsun?" gibi söylemlerde bulunmuyor muyuz? Bu bölüm de özel hayatın gizliliğinin önemini anlatıyor bence ve söz konusu teknoloji gerçekten çok ilgi çekici.  

Bence bunlar da ilginizi çeker

5 yorum

 1. Diziyi ilk kez görüyorum. Güzel ve çarpıcı gibi duruyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle bir dizi, izlemenizi tavsiye ederim. :)

   Sil
 2. The Entire History of You gerçekten çok etkilemişti beni. Birey olarak zihnimizin her şeyi hatırlamıyor olması ne kadar da yaşamı kolaylaştıran bir şey. Bu diziyi her izlediğimde 100 yıl sonra doğmadığım için seviniyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında bazen geçmişe bakıp insanların gerçek mutluluklarına özeniyorum ama bir 100 yıl sonra insanlardan şu an olduklarından çok daha mutsuz olabilir. Ürkütücü bir düşünce. :(

   Sil
 3. sırf bu dizi için netflix aboneliği almıştım . hey gidi günler hey (4 ay oldu olacak):) iyi dizinin en can alıcı bölümlerini , okur arkadaşlara bende öneririm.

  YanıtlaSil

Bumerang - Yazarkafe
Bu blogda bulunan içeriklerin hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Titania'nın Çöplüğü bloguna aittir.