Dizi Önerisi: How to Get Away with Murder

13:55:00


    Bayadır merak duygumu sömürecek, bir bölüm daha bir bölüm daha diyerek sabahlara kadar uyumayacağım dizi arayışlarındaydım. Stranger Things bunu başardı ama tabi onun önerisini yazmayacağım, artık duymayan kalmamıştır gibi geliyor. How to Get Away With Murder ise nedense bana çekici gelmiyordu, yani görüyordum ama izleyesim gelmiyordu. Ta ki IMDb'de 8.8 puan olduğunu görüp vardır bir hikmeti diyene kadar.

    Öncelikle konusundan ana hatlarıyla bahsedeyim. Annalise Keating bir savunma avukatı, aynı zamanda Middleton University'de dersler veriyor. Açıkça söyleyeyim, kadın baya iyi. Mahkeme sahnelerinde ağzınız açık izleyebiliyorsunuz. Neyse işte, kendine sınıfından 5 kişilik bir ekip (Wes, Asher, Laurel, Michaela, Connor) kuruyor ve davalarında kendisi, bu 5 öğrencisi ve Bonnie'yle Frank adında iki çalışanı birlikte çalışıyorlar.

    Genel olarak dizide ilk sezonda ilerleyen bir olay örgüsü var. Bunu ilk bölümden flashforwardlarla veriyorlar ve verilen flashforwardlar gitgide olayı daha da aydınlatıyor. Başka olaylarla bu olay birleşiyor. En sonunda flashforwardların birleştirildiği bölümü izlediğinizde oh be diyorsunuz. Daha sonraları da flashbacklerle aklınızı iyice karıştırıyorlar, ama en iyisi bunları siz izleyin görün.


       Bu ana olayların haricinde de tek bölümlük, uzun soluklu olmayan davalar var, bir de onları hallediyorlar. Bu bana House'u çağrıştırmıştı izlerken, tabi tıptansa hukuk versiyonu. Çünkü House'ta da bir doktor bunu asla yapmaz diyeceğimiz şeyler oluyordu. Mesela hastanın evine gizlice girip hastalık nedenini bulmaya çalışmak, burada da o tarz abartılı durumlar olduğu oluyor ama açıkçası bu davaları izlemesi de zevkli. 

       Biraz konusu dışındaki şeylerden bahsedeyim. Oyunculukları beğendim öncelikle. Viola Davis zaten daha önce 2 kere Oscar'a aday gösterilmiş, geçen sene de adaylıkla kalmamış ve heykelciği kucaklamış Fences filmindeki rolüyle. Golden Globes'a da 5 kere aday gösterilmiş ve birini almış. Emmy falan da almış neyse işte uzatmayayım kadın iyi. Diğer oyuncular ise en azından benim için pek bilindik değildi. Wes'i Harry Potter'da görmüş olabilirsiniz minnacık haliyle. Asher da Orange is the New Black'ten tanıdıkmış, ben izlemiyordum.

       Dizinin yapımcılarına gelirsek, yine ABC'de yayınlanan Grey's Anatomy ve Scandal dizilerinin de yapımcısı olan Shonda Rhimes ve Peter Nowalk.

       Çok spoiler veya detay vermeden anlatmaya çalıştım çünkü diziyi izlerken merak etmeniz gerekiyor. Normalde spoilerlardan çok etkilenen bir insan değilim ama buna rağmen almamaya dikkat ettim ben de. Sonuç olarak, ilk bölümlerde beyin yakabilir ama zaten başladığınızda seveceksiniz diye düşünüyorum. Bence böyle bir dizi arayışındaysanız kesinlikle başlayın.


Bence bunlar da ilginizi çeker

5 yorum

 1. Mahkeme-avukat dizilerini severim.
  Ben buna bir göz atayım, teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, umarım beğenirsiniz. :)

   Sil
 2. Ben de bitireceğim bu diziyi.
  Bu tarz seviyorsan bir de "Damages"a göz at derim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç duymamıştım sanırım, tavsiye için teşekkür ederim. Bundan sonra sıra onda o zaman. :)

   Sil
 3. Bende başlamıştım. Sonra kaldı nedense. Devam edeyim artık ya..
  Bu arada madem güzel dizi ve film önerileriniz var takibe alıyorum hemen

  YanıtlaSil

Bumerang - Yazarkafe
Bu blogda bulunan içeriklerin hakkı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde Titania'nın Çöplüğü bloguna aittir.